Odhalí pejsci přítomnost Covid-19?

Pejsci jsou úžasná zvířata, která nám dávají spoustu lásky a radosti do života – to ví každý, kdo nějakého má. Jsou to také frajeři zachraňující životy tím, že dokáží vyčmuchat různé nemoci, drogy a výbušniny.
V současné době se pracovníci z Medical Detection Dogs ve Velké Británii snaží naučit pejsky vyčmuchat i Covid-19. Spolu s např. rakovinou, Parkinsonovou chorobou a malárií by se tak nový koronavirus mohl stát „vyčmuchatelným“ onemocněním. 🙂
Ve výsledku by tedy měli být schopni odhalit nejen lidi s příznaky, ale i nemocné bez příznaků. Jak je to možné? Respirační onemocnění, mezi které patří i nový koronavirus, mění tělesný pach, takže by to pro pejsky s neuvěřitelně citlivým čichem neměl být problém.
Pejsci se samozřejmě budou trénovat ve výcvikových místnostech se vzorky mrtvých virů, takže nehrozí žádné riziko přenosu. Při očmuchávání lidí by se s nimi do přímého kontaktu nedostali, stačilo by jim jen nasát vzduch kolem konkrétní osoby. Pejsek, který byl vytrénovaný na zjištění rakoviny prostaty, měl úspěšnost 80%, což je skvělý výsledek.
Velká výhoda je, že takové testování na přítomnost koronaviru by bylo mnohem rychlejší a i bezpříznakoví lidé by se mohli rychleji izolovat. Samozřejmě by poté bylo potřeba ještě nákazu potvrdit klasickým testem. Nejlepší využití pejsků by bylo na letištích, tím pádem by se šíření koronaviru mohlo v budoucnu zpomalit.
Jelikož se jedná o charitativní organizaci, každá koruna navíc pomůže. Můžete podpořit přímo výše zmíněný projekt týkající se tréninku na detekci Covid-19 na následujícím odkazu: https://www.indiegogo.com/projects/md-dogs-against-covid19#/, nebo na oficiálních stránkách https://www.medicaldetectiondogs.org.uk/ sponzorovat výcvik asistenční fenky Dotty, případně si jedno ze štěňátek pojmenovat.